DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE KOTKÓW

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE KOTKÓW

    23 lutego już od rana grupa KOTKÓW rozpoczęła przygotowania do długo wyczekiwanej uroczystości jaką było w tym dniu obchodzone przez dzieci ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA.
Na gości czekała ciepła kawa, pyszne ciasta upieczone przez mamy oraz prezenty wykonane przez dzieci. Niespodzianką było przedstawienie dla najukochańszych Babć i Dziadków, które wzbudziło wiele emocji. Niejednej Babci i Dziadkowi, ze wzruszenia w oku zakręciła się łezka, a na wszystkich twarzach można było ujrzeć radość. Dzieci włożyły dużo serca w przygotowanie tego występu. Ochoczo i z wielkim zapałem śpiewały piosenki, recytowały wierszyki i grały na instrumentach. To był wspaniały i niezapomniany dzień.

   Serdecznie dziękujemy mamom, które pomogły zorganizować to przyjęcie, przygotowały słodki poczęstunek, a Babciom i Dziadkom za przybycie i poświęcony czas.

DINOZAURY w grupie Tygrysków

W dinozaurach jest coś magicznego, coś, co bardzo interesuje dzieci. Dlatego w grupie Tygrysków postanowiliśmy pogłębić wiedzę o tych największych na świecie, żyjących kilka milionów lat temu gadach. Oglądaliśmy filmy edukacyjne, prezentacje multimedialne, książki, atlasy, zdjęcia, obrazki. Wykonaliśmy prace plastyczne, bawiliśmy się w archeologów, robiliśmy odciski w masie solnej – nasze skamieniałości.  Dowiedzieliśmy się jak powstał węgiel, dlaczego dinozaury wyginęły oraz jak żyli Jaskiniowcy. Mama Izy – pani Ania, opowiedziała nam o wulkanach oraz przygotowała eksperyment „Wulkan”. Wzbogaciliśmy słownictwo, a wymawianie skomplikowanych nazw dinozaurów nie było dla Tygrysków żadnym problemem. Na zakończenie,  z krzesła, dwóch patyków, papieru, folii  i taśmy klejącej wykonaliśmy naszego  „DINUSIA”.

JEŻYKOWE ZABAWY Z LODEM

Powszechnie wiadomo, że najlepszą drogą do poszerzania swojej wiedzy jest bezpośrednie doświadczanie. Jeżyki bardzo chętnie biorą udział w zabawach badawczych. Tym razem poznawaliśmy właściwości lodu. Każde dziecko otrzymało kostkę i za pomocą wszystkich zmysłów badało właściwości lodu. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że jest on mokry, zimny, twardy, przeźroczysty i nie ma smaku

Szukaliśmy również odpowiedzi na pytanie, gdzie szybciej roztopi się – w zimnej, czy w gorącej wodzie, na ciepłym grzejniku, czy na parapecie. Dzięki temu zauważyliśmy, że na topnienie lodu wpływ ma temperatura – im cieplej, tym szybciej lód się topi.

Zabawy z lodem bardzo podobały się małym odkrywcom!

Nauczycielki uczą się j. angielskiego w Wielkiej Brytanii

    W ramach projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej, Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój” w dniach od 29 stycznia do 11 lutego 2017 r. przebywałyśmy na kursie językowym w Wielkiej Brytanii. Głównym celem pobytu było podniesienie naszych kompetencji językowych i przygotowanie nas do pracy z dziećmi. Wyjazd w całości został sfinansowany z funduszy unijnych. Uczyłyśmy się w renomowanej szkole językowej Richard Language College znajdującej się w Bornemouth. Po wstępnej diagnozie umiejętności w zakresie kompetencji językowych zostałyśmy przydzielone do trzech kilkuosobowych grup o różnym poziomie. Codziennie uczęszczałyśmy na zajęcia, gdzie doskonaliłyśmy język i poznawałyśmy tamtejszą kulturę. Ważną częścią pobytu za granicą była nauka języka z ludźmi innych narodowości, co zwiększało praktyczne wykorzystanie języka obcego. Był czas też na przyjemności. Do takich należały wycieczki, które odbywałyśmy w czasie weekendu. Pierwszą był wyjazd do Londynu. Zobaczyłyśmy brytyjski parlament, pałac Buckingham, słynny dzwon Big Ben, London Eye, z którego rozpościerał się przepiękny widok na panoramę Londynu. Kolejną wycieczkę, do Oxfordu zorganizowały nam władze Richard Language Collegu. Zwiedzałyśmy tam budynki University of Oxford oraz podziwiałyśmy dobrze zachowaną angielską architekturę. Wycieczki okazały się kolejną, doskonałą formą stosowania języka angielskiego. Ogromną zaletą kursu było zakwaterowanie nas w prywatnych domach. Codzienne spotkania i rozmowy z gospodarzami domów również w znacznym stopniu wpłynęły na poprawę naszych kompetencji językowo – komunikacyjnych oraz pozwoliły poznać zwyczaje rodzin angielskich.
Dwa tygodnie szybko minęły, Anglia zachwyciła nas swoim urokiem, a my bogatsze w nowe doświadczenia wróciłyśmy do Polski i do pracy.

WIZYTA STRAŻAKA U JEŻYKÓW I MISIÓW

„Każdy, kto ma mądrą głowę, zna numery alarmowe,

Żeby się bezpiecznie żyło i nic złego nie zdarzyło”.

Pod takim hasłem odbyło się spotkanie Jeżyków i Misiów z panem Michałem Mulka – strażakiem z Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży. Dzieci utrwaliły znajomość numerów wszystkich służb ratunkowych, dowiedziały się kiedy i jak wezwać pomoc. Ale przede wszystkim utrwaliły zasady bezpieczeństwa, tak, aby nigdy nie musiały z tej umiejętności korzystać.

Pan Michał pokazał dzieciom czujniki tlenku węgla, wyjaśnił ich sposób działania i znaczenie dla bezpieczeństwa naszych rodzin. Przypomniał zasady bezpiecznych zabaw zimowych oraz zasady bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym – przede wszystkim zwrócił uwagę na znaczenie kamizelek, opasek i znaczków odblaskowych dla bezpieczeństwa pieszych.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały przestróg z ust Strażaka, a na koniec mogły przymierzyć kask strażacki.

JEŻYKOWE ZABAWY ZE „ŚNIEGIEM”

Śnieg dopiero co zniknął, a Jeżyki już za nim zatęskniły… Póki co, jednak, pogoda naszych zachcianek nie spełnia, postanowiliśmy więc sami sobie sprawić odrobinę zimowej frajdy i stworzyliśmy własny śnieg. Co prawda na nartach, ani na sankach nie dało się pojeździć, ale i tak zabawa była super!!!

SPOTKANIE Z POLICJANTEM – BEZPIECZNE ZABAWY ZIMOWE.

Zima to piękna pora roku, ale podczas śnieżnych i mroźnych dni bywa też niebezpiecznie. Dlatego w piątek 17. lutego, na zaproszenie Jeżyków, nasze przedszkole odwiedził starszy sierżant Paweł Witzberg z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach. Pan Paweł w ciekawy sposób uświadomił dzieciom niebezpieczeństwa grożące podczas zabaw zimowych, szczególnie w pobliżu tras komunikacyjnych. Zwrócił uwagę na skutki niewłaściwie zorganizowanej zabawy na śniegu oraz na niebezpieczeństwo ślizgania się po zamarzniętych stawach i rzekach. Dzieci, co prawda, już wcześniej poznały zasady bezpiecznych zabaw zimowych podczas prowadzonych w oddziałach zajęć, ale przestrogi z ust Policjanta zawsze są bardziej przekonujące.

Na koniec przedszkolaki podziękowały drobnym upominkiem panu Pawłowi za odwiedziny.

 

12