PRACA ROLNIKA NA WSI

PRACA ROLNIKA NA WSI

Realizując temat pracy w gospodarstwie, Tygryski wzbogaciły wiedzę na temat pracy rolnika, hodowli zwierząt oraz wykorzystania maszyn rolniczych. Ponieważ mleko i jego przetwory są bardzo ważne dla naszego zdrowia,  zorganizowaliśmy „Biały Dzień”. Wzbogacaliśmy wiedzę na temat przetworów mlecznych, przeprowadziliśmy eksperyment  „Tornado w mleku” z wykorzystaniem mleka i barwników oraz wykonaliśmy przepyszny deser z bitej śmietany i owoców. Wujek Michalinki – pan Robert Chmielewski i wujek Antosi – pan Krzysztof Grzech,  zorganizowali sobie trochę wolnego czasu w pracach polowych i zaprezentowali nam swoje traktory i siewniki. Maszyny robiły wrażenie !  Dziękujemy bardzo ! Wykonaliśmy prace plastyczne, śpiewaliśmy piosenki, konstruowaliśmy wiejską zagrodę, zorganizowaliśmy wystawę zwierząt z wiejskiego podwórka. To były bardzo ciekawe i pracowite dni.

 

WIOSENNY OGRÓDEK W TYGRYSKACH

Wszyscy dookoła rozpoczęli prace na polach i w ogrodach, dlatego również grupa Tygrysków postanowiła zadbać o swój przedszkolny ogródek. Zaplanowaliśmy grządki, zasialiśmy rzodkiewkę, sałatę, buraczki, marchewkę, posadziliśmy cebulę, ziemniaki oraz kwiaty.  Zadbaliśmy o posadzone w ubiegłym roku truskawki i poziomki. Za parę tygodni będziemy obserwować efekty naszej pracy. Będzie smacznie, zdrowo i kolorowo !

EKOLOGIA W GRUPIE TYGRYSKÓW

W związku z obchodami Dnia Ziemi, Tygryski przeprowadziły szereg działań ekologicznych. Dzieci ćwiczyły segregowanie śmieci, z kolorowych nakrętek układały obrazki według własnego pomysłu,  rozwijając wyobraźnię i pomysłowość. Wyjechaliśmy do lasu sadzić drzewa, dzięki czemu za kilkadziesiąt lat urośnie wspaniały las. Wspólnie z rodzicami przygotowaliśmy ekologiczne stroje, które zaprezentowaliśmy wspólnie z grupą Kotków na „Ekologicznym pokazie mody”. Tygryski już wiedzą jak można i należy  dbać o naszą planetę Ziemię. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów.

Ekologiczna wieś

                 W kwietniu nasza grupa zajęła się tematyką wsi, która jest dla nas ciekawa i bliska. Rozmawialiśmy o wiejskim podwórku i jego mieszkańcach, poznaliśmy pracę rolnika, dowiedzieliśmy się po co uprawia się zboża i hoduje zwierzęta. Stwierdziliśmy, że życie na wsi jest bliskie przyrodzie, więc ekologiczne i użyliśmy wyobraźni, naszych rączek i śmieci do skonstruowania maszyn rolniczych i zwierząt z wiejskiego podwórka. Okazało się również, że na opakowaniach można też tworzyć muzykę. Zagraliśmy więc w ekoorkiestrze. To była duża frajda!

PRACOWITA WIOSNA NA WSI

      Wiosna na wsi to bardzo pracowity czas, więc wokół tego tematu grupa Zajączków w minionym czasie podejmowała różne problemy i zadania. Skorzystaliśmy z zaproszenia pani Justyny Kozłowskiej i wyjechaliśmy do lasu aby poznać wiosenne prace związane z sadzeniem małych drzewek. W naszym przedszkolnym ogródku z wielką ochotą wykonaliśmy wszystkie prace wiosenne i założyliśmy hodowlę naszych roślinek –będziemy je oczywiście z wielką troską pielęgnować. Wczesną wiosną na naszym ,,parapetowym ogródku” wyhodowaliśmy szczypiorek i zieloną pietruszkę – wykorzystaliśmy te witaminki do przygotowania przepysznych kanapek – wiemy przecież, że do pracy potrzebujemy dużo siły. Wspaniałą zabawą dla nas, okazała się zabawa w naszej ,,zagrodzie wiejskiej” – z wielką ochotą konstruowaliśmy różny sprzęt rolniczy i opiekowaliśmy się zwierzątkami domowymi. Wiemy, że WIOSNA na wsi to bardzo pracowity czas, my JEJ troszeczkę pomogliśmy!

http://

OGRÓDEK KOTKÓW

W ostatnim tygodniu pogoda dopisała, więc dzieci ochoczo zabrały się do pracy w swoim przedszkolnym ogródku. Sadziły kwiaty i wysiewały warzywa takie jak : marchewka, rzodkiew, fasola, cebula, buraki. Następnie każdy przedszkolak podlał swoją wcześniej zasadzoną lub wysianą roślinkę . Podczas prac w ogrodzie przypomnieliśmy sobie, jakie warunki potrzebne są do prawidłowego wzrostu roślin. Teraz pozostaje nam tylko cierpliwie czekać na efekty pracy i… kanapki z samodzielnie wyhodowanym szczypiorkiem i rzodkiewką.

 

KOTKI OBCHODZIŁY DZIEŃ ZIEMI

W minionym tygodniu grupa KOTKÓW obchodziła DZIEŃ ZIEMI. Głównym jego celem było podnoszenie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie właściwych postaw związanych z ochroną środowiska wśród najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, jak ważne jest dbanie o środowisko i otaczającą nas przyrodę. W ramach tego dnia odbył się też „Ekologiczny pokaz mody”. Rodzice wraz z dziećmi przygotowali z materiałów przeznaczonych do recyklingu (papieru, gazet, folii, worków, pianki, tektury, butelek plastikowych, nakrętek) przepiękne, ekologiczne stroje, które można było podziwiać podczas prezentacji na przedszkolnym wybiegu. Było wesoło i kolorowo, a wszystkie przedszkolaki poczuły się jak prawdziwe gwiazdy.
Dziękujemy rodzicom za współpracę:)

DZIEŃ WYNALAZCY U JEŻYKÓW

W piątek 28. kwietnia sala Jeżyków zamieniła się w laboratorium projektowe, a Jeżyki w wynalazców. Kończąc realizację projektu „Technika wokół nas” zorganizowaliśmy Dzień Wynalazcy, na który zaprosiliśmy rodziców i innych gości. Dzieciaki podzieliły się z gośćmi zdobytą wiedzę, a potem wszyscy ruszyli do pracy. Dzieci wymyślały roboty, pojazdy itp., a rodzice, dziadkowie, wujkowie, pomogli wcielić projekty w życie. W efekcie powstały roboty: ratujące życie, piłkarski, robomysz, transformers , modowy robot i supertraktor.

JEŻYKI U MECHANIKA

Jeżyki w ramach realizowania projektu edukacyjnego „Technika wokół nas”, odwiedziły warsztat mechanika samochodowego, pana Bronisława Mulki. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się pracy panów mechaników oraz używanym przez nich urządzeniom i narzędziom. Z fascynacją obejrzały co kryje samochód po maską, a nawet podwozie samochodu, a na koniec dostały ogromną torbę cukierków… To był niezapomniany dzień!!!!

 

SPOTKANIE Z INFORMATYKIEM

Jeżyki uczestniczyły w wyjątkowym spotkaniu. Odwiedził nas tata Marcela, pan Maciej. Opowiedział, a nawet pokazał nam jak zbudowany jest komputer, do czego służy. Wraz z Panem Maciejem Jeżyki odwiedził sam Pan Komputer we własnej osobie, przemówił do nas z ekranu tablicy interaktywnej – Jeżyki były zachwycone! Bardzo dziękujemy Panu Maciejowi za ciekawe spotkanie!!!