OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY W TYGRYSKACH

OWOCOWY ZAWRÓT GŁOWY W TYGRYSKACH

Przez dwa tygodnie w grupie Tygrysków było bardzo smacznie, zdrowo,  kolorowo i owocowo. W tym czasie bowiem realizowaliśmy projekt edukacyjny – OWOCE. Wzbogacaliśmy wiedzę na temat owoców krajowych i egzotycznych. Dowiedzieliśmy się jak wygląda ananas, awokado,  papaja, mango, melon, figa i  granat  – oczywiście nie ten wybuchowy! Wykonaliśmy wiele prac plastycznych, poznaliśmy literkę O. Przygotowaliśmy owocowe smakołyki: owocowe szaszłyki, owocowe obrazki, pieczone jabłka i gofry  – z owocami oczywiście. Mama Jasia, wzbogaciła naszą wiedzę na temat witamin „ukrytych” w owocach. Wyruszyliśmy na wycieczkę do chłodni „Maria” w Rogoźnie, gdzie widzieliśmy jak się produkuje owocowo-warzywne mrożonki. Bardzo dziękujemy za możliwość zwiedzania oraz niespodzianki. Obserwowaliśmy również jesienne prace w sadzie Państwa Szubertów z Ryczywołu, gdzie zostaliśmy obdarowani pysznymi jabłkami – za co również gorąco dziękujemy. Przeprowadzaliśmy różne zabawy badawcze, smakowe, zabawy matematyczne.  Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali nam w realizacji naszego projektu. Mamie Dominika – pani Justynie Król, mamie  Michała – pani Magdalenie Gradowskiej, mamie  Antosi – pani Elżbiecie Kukli za zorganizowanie pieczenia gofrów. Mamie Jasia – pani Joannie Kramarz, za przekazanie cennych wiadomości na temat witamin oraz witaminowe niespodzianki. Babci Dawida – pani Ewie Horkawy za pomoc w pieczeniu jabłuszek, a mamie Michalinki – pani Agnieszce Kledzik, za wzbogacenie Centrum Badawczego w  owocowe przetwory. To były niesamowite, pracowite  i owocowe dwa tygodnie wspólnych zabaw i zajęć.

 

PROJEKT WARZYWA I OWOCE

Grupa KOTKÓW przez ostatnie dwa tygodnie realizowała projekt edukacyjny „Warzywa i Owoce”. Projekt ten uczył wielozmysłowego poznawania owoców oraz niektórych warzyw. Z pomocą rodziców stworzyliśmy w naszej sali kąciki z owocami i warzywami, które pomogły w organizowaniu obserwacji, zabaw dydaktycznych, tematycznych i badawczych. Zorganizowaliśmy również zabawy kulinarne, które sprawiły dzieciom dużą radość- przedszkolaki robiły szaszłyki, mus jabłkowy oraz tworzyły swój obrazek owocowy. Maluchy chętnie bawiły się w mini sklepiku z owocami i warzywami używając zwrotów grzecznościowych i licząc papierowe pieniążki oraz zakupione produkty. Podczas zajęć dzieci nauczyły się także piosenki o pomidorku oraz liczyły sylwety owoców i warzyw- układając je w zbiory równo i nierówno liczne, odróżniały warzywa i owoce. Punktem kulminacyjnym projektu było stworzenie sadu na korytarzu przedszkola oraz wyjazd na wykopki do Zawad.

SPOTKANIE Z FLISAKAMI – KONCERT MUZYCZNY

     Nasze PRZEDSZKOLAKI w tym roku szkolnym będą mogły rozwijać swoje zainteresowania muzyczne poprzez spotkania z KULTURKĄ. Pierwsza muzyczna audycja poświęcona była FLISAKOM. Poprzez opowieść GÓRALKI KASINECKI I FLISAKA JANICKA dzieci utrwaliły nie tylko wiadomości muzyczne lecz również wiadomości patriotyczne. Tym razem muzycy przedstawili nam podróż flisaków naszą najdłuższą rzeką Wisłą. Mały SMOCZEK opowiedział nam historię swojego dziadka, który mieszkał pod Krakowem, a Góralka Kasinecka zaśpiewała nam o Lipce- małej miejscowości nad Wisłą, gdzie spotkała się ze swoim Janickiem. W muzycznej podróży flisakom pomagały nasze dzieci, które dzielnie wiosłowały tratwą i śpiewały – ,,Hej Flisaku w drogę czas, droga niech prowadzi nas”. W ten sposób odwiedziliśmy jeszcze Toruń i poznaliśmy toruńskie pierniki i naszego astronoma Mikołaja Kopernika. Nasza muzyczna podróż zakończyła się nad morzem, dopłynęliśmy do Gdańska. Wypływając z gór dzieci usłyszały głos trąbity. Ten instrument sygnalizuje flisakom powitanie jak również pożegnanie. Podczas całej podróży dzieci bawiły się przy dźwiękach trąbki i gitary. Ta muzyczna podróż podobała się naszym PRZEDSZKOLAKOM.

ZDROWY PORANEK

Wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się preferencje smakowe oraz upodobania żywieniowe dzieci.
Prawidłowe żywienie decyduje o zdrowiu dziecka oraz prawidłowym rozwoju, a racjonalne odżywianie ma bardzo duży wpływ na aktywność psychiczną, umysłową i ruchową. Nawyki żywieniowe należy wpajać dzieciom od najmłodszych lat, więc dlatego dzisiejszy dzień w naszym przedszkolu rozpoczął się od zdrowego poranka i przebiegał pod hasłem „Witaminki”. Od rana Zuzia, Róża i Michalina wraz z Paniami przypominały rodzicom, opiekunom oraz koleżankom i kolegom o zdrowym odżywianiu częstując ich pysznym i zdrowym jabłkiem.

mutex/ocfipreoqyfb/mutex

KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ…NIE ŚMIECĘ – JEŻYKI SPRZĄTAJĄ ŚWIAT

Znalezione obrazy dla zapytania sprzątanie świata

W naszym przedszkolu, w myśl staropolskiego powiedzenia „czym skorupka za młodu nasiąknie…”, dobre ekonawyki kształtujemy od najmłodszych lat.

Jeżyki, więc już po raz trzeci przyłączyły się do międzynarodowej akcji Sprzątanie Świata. Jak zwykle z zaangażowaniem włączyły się w tę wspaniałą inicjatywę. Doskonale, bowiem rozumieją, że żeby żyło nam się na naszej planecie dobrze i miło, sami musimy o nią zadbać, a że  mało jeszcze mamy lat postanowiliśmy zacząć od najbliższej okolicy.

 

JEŻYKI MAJĄ NOWEGO PRZYJACIELA

Kontakt ze zwierzętami, niewątpliwie, ma korzystny wpływ na rozwój emocjonalny, psychiczny i społeczny dzieci. Uczy empatii dla naszych braci mniejszych. Dzieci, poprzez bezpośredni kontakt uczą się także przejawiania życzliwości i troski w stosunku do zwierząt oraz tego, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, dlatego właśnie u Jeżyków, po konsultacji z rodzicami, zamieszkał króliczek. Dzieci od razu pokochały pupila i nadały mu imię – Skoczek.

JEŻYKOWY DZIEŃ KROPKI

Znalezione obrazy dla zapytania the dot day Kiedy Peter Reynolds napisał książkę „The Dot” nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagród. Książeczka The Dot opowiada o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, albo o Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.

Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki – 15. września na całym świecie obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.

 Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim jest kropka. Powstają kropkowe dzieła sztuki, filmy animowane, matematyczne łamigłówki, labirynty, festiwale talentów.

W tym roku Jeżyki również przyłączyły się do tej wspaniałej akcji i 15. września obchodziły Dzień Kropki. Najpierw poznały historię małej Vashti, a potem stworzyły swoje „Kropkowe” dzieła.

AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA” W TYGRYSKACH

Jesteśmy małymi ekologami, o przyrodę naszą dbamy.

Chcemy, by na naszej Ziemi wszystkim dobrze żyło  się z nami .

Tygryski już po raz czwarty uczestniczyły w akcji „Sprzątanie świata”. W słoneczny wtorek, wyposażone w rękawice i worki, wyruszyły do pobliskiego lasu.  Z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do wykonania zadania. Wszystkie napotkane butelki, puszki, papiery trafiły do worków. Przy okazji udało nam się również znaleźć kilka przepięknych borowików :). Udział w akcji przypomniał „starszakom” jak ważna jest troska o czystość naszej planety Ziemi. Wróciliśmy do przedszkola zadowoleni  i teraz  każdy Tygrysek już wie, że świat sprząta się !

JESIEŃ W GRUPIE KOTKÓW

Kolorowo, gwarnie i wesoło zrobiło się w naszej sali  22 września  dzieci z grupy KOTKÓW pożegnały Lato i powitały Jesień, która nam przyniosła wiele darów. To był dzień pełen wrażeń – dzieci rozwiązywały zagadki tematyczne, słuchały jesiennego opowiadania, uczestniczyły w zabawach ruchowych, a co najważniejsze, stworzyły piękną PANIĄ JESIEŃ. 🙂

PSZCZÓŁKI SPRZĄTAJĄ ŚWIAT

          Mimo że Pszczółki to najmłodsza grupa przedszkolna, dzieci rozumieją już problem dużej ilości śmieci wokół nas. Dlatego postanowiły przyłączyć się do corocznej akcji ekologicznej SPRZĄTANIE ŚWIATA. Zatem uzbrojone w rękawiczki gumowe ruszyły, aby w słoneczny wrześniowy wtorek pomóc naszej planecie. Nie trzeba daleko szukać, bo niestety z przykrością  stwierdzamy, że śmieci są tuż obok nas. Przeszliśmy więc tylko z jednej strony przedszkolnego płotu, by już nasze worki się wypełniły. Pszczółki spisały się dzielnie.

12