ZAJĄCZKOWE GRY PLANSZOWE

ZAJĄCZKOWE GRY PLANSZOWE

      Mama Nikolasa oraz mama Adasia przygotowały dla nas świetne gry planszowe. No…nie tylko wykonały je własnoręcznie, ale jeszcze wspólnie z nami pobawiły się w przedszkolu. Pani Kinga przygotowała grę z zestawem przeróżnych zadań i ćwiczeń ruchowych oraz zagadek na naprawdę wiele tematów. Natomiast pani Kasia wykonała dla nas grę z wesołymi duszkami i pająkami. Bawiąc się wspólnie musieliśmy zbierać nagrody – cukierki, dzielić wyrazy na sylaby, wyszukiwać odpowiednie wyrazy. Zabawy w ,,kolorowych” drużynach były dla nas wielką motywacją do wspólnego działania oraz do rywalizacji. Wszyscy bawiliśmy się świetnie podczas wspólnych gier planszowych, dziękujemy mamie Adasia oraz mamie Nikolasa za wspólnie spędzony z nami czas. Wiemy też, że inne mamy wkrótce wybierają się do nas z następnymi grami, czekamy więc z niecierpliwością!

http://www.kizoa.com/Movie-Video-Slideshow-Maker/d148593355kP530550939o2l1/zajczkowe–gry–planszowe

Halo, halo!! – tu Polska!

       W ostatni czwartek nauczyciele, którzy uczestniczą w projekcie unijnym ,,Mobilność edukacyjna kadry szkolnej” – połączyli się internetowo z przedszkolem angielskim w Cardiff. Przedszkole pod nazwą ,,Ely and Caevau Children’s Centre” – oczekiwało w dniu 26 października na połączenie video z naszym przedszkolem. Wszyscy z wielkim podekscytowaniem czekaliśmy na informację z angielskiego przedszkola. Podczas połączenia z przedszkolem angielskim pomagał nam nasz pan anglista – Maciej Bartol, który poprowadził rozmowę z angielskimi pedagogami. Nasze dzieci podczas spotkania z angielskimi przedszkolakami mogły zaprezentować swoje umiejętności w zakresie znajomości języka angielskiego. Przedszkolaki zaprezentowały różne ćwiczenia ruchowe pytając angielskie dzieci –,,Czy potraficie skakać? Czy potraficie klaskać? Czy potraficie pływać? –oczywiście wszystkie pytania były zadawane w języku angielskim. Nasze przedszkolaki zaprezentowały również zabawę w zwierzątka ilustrowaną ruchem. My natomiast wysłuchaliśmy śpiewu dzieci angielskich, którym akompaniowały panie na różnych instrumentach muzycznych. Na zakończenie naszego spotkania dzieci z grupy Jeżyków wraz z panią Sabiną Marcinkowską zaśpiewały piosenkę na pożegnanie. Wszyscy – zarówno dzieci jak i dorośli bardzo pozytywnie przeżyli spotkanie z angielskim przedszkolakami. Mamy nadzieję, że kontakty z tym przedszkolem będą utrzymywane i już niedługo powtórzą się ponownie.
Po spotkaniu z dziećmi z angielskiego przedszkola, nasze przedszkolaki spotkały się z Maksiem i panią Olgą. Maksiu jest przedszkolakiem, uczęszczającym do ,, Academy at St Jamea’s” w Bradford. Podczas spotkania pani Olga zaprezentowała nam przedszkolny strój Maksia, poznaliśmy też zwyczaje panujące w przedszkolu angielskim. Spotkanie to wywarło na wszystkich duże wrażenie. Dziękujemy pani Oldze i oczywiście Maksiowi, za zapoznanie nas ze zwyczajami angielskiego przedszkola.

M&M- MUZYKA I MAGIA

      Pod takim tytułem odbyło się ostatnie muzyczne przedstawienie, które opowiadało historię paryskiej modelki. Modelka, szukając odpowiedniego stroju na bal karnawałowy udała się do butiku, w którym starszy pan odkrył …czarodziejski kapelusz. Niespodziewanie z kapelusza wyszedł Dżinn, który pomógł rozwiązać modelce wszystkie problemy związane z przygotowaniem do balu. Z wielką łatwością wyczarował monety i banknoty. Potrafił też wyczarować biżuterię oraz tancerza. Wykonując różne zabawne triki i ćwiczenia wspólnie ze swoimi pomocnikami – przedszkolakami Dżinn wyczarował również piękną kreację na bal karnawałowy. Niezwykli goście swoimi zabawami bardzo zadziwili nasze dzieci przedszkolne, które z podziwem i z zachwytem obserwowały magiczne sztuczki.

W rolę paryskiej modelki wcieliła się pani Ewa Mikrowska, a pan Łukasz Szydlik pełnił rolę magika.

PIECZEMY JABŁECZNIK

W czwartek 26. 10 Jeżyki gościły specjalnego gościa. Tego dnia odwiedziła nas babcia Olka – p. Barbara. Najpierw poczęstowała nas wspaniałymi przetworami, a potem Jeżyki z pomocą p. Barbary upiekły przepyszny jabłecznik, który znikał w oka mgnieniu… Na koniec Jeżyki otrzymały dyplomy „Super kucharza”.

BIERZEMY UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE LEGO „ŚWIAT OCZAMI DZIECKA”

Jeżyki i Pszczółki uwielbiają zabawy konstrukcyjne. Postanowiły więc wykorzystać swoją pasję i umiejętności i wziąć udział w ogólnopolskim konkursie Lego „Świat oczami dziecka”. Zadaniem dzieci było zbudowanie z dowolnego materiału przedmiotu lub osoby z ich wymarzonego świata i połączenie prac w jedną pracę konkursową. I tak właśnie powstał w naszym przedszkolu „Jesienny kącik”. Jeżyki podczas realizacji projektu „Drzewo” zbudowały jesienne drzewo, potem z krzesła i stolika skonstruowały podstawę wodospadu, który wykonały z szarego papieru, niebieskiej tkaniny, folii bąbelkowej i światełek choinkowych. Całość dopełniły budowle wykonane zarówno przez Jeżyki (zamek, wiatraki) jak i Pszczółki (pozostałe konstrukcje).

Powstały kącik został zgłoszony do konkursu, a nam pozostało tylko trzymać kciuki za wygraną!!!

CIEKAWE SPOTKANIA DLA RODZICÓW

W poniedziałkowe popołudnie, 23 października, wszyscy chętni rodzice naszego przedszkola mogli uczestniczyć w dwóch przygotowanych dla nich spotkaniach. Pierwsze poprowadził policjant pan Marcin Pietrucha, który poprosił rodziców o zwrócenie szczególnej uwagi na parkowanie samochodów w pobliżu przedszkola tak, aby te nie utrudniały dojazdu autobusom do placówki. Pan Marcin uczulił również rodziców na pojawiające się w naszej Gminie osoby sprzedające środki odurzające, narkotyki, dopalacze. Zapoznał rodziców z objawami pojawiającymi się po ich zażyciu, na które rodzice powinni  zwrócić szczególną uwagę. Nie dotyczy to jeszcze naszych przedszkolaków, ale Ci mają często starsze rodzeństwo i rodzice powinni bacznie obserwować i wychwytywać niepokojące zachowanie swoich pociech.

Drugie spotkanie odbyło się z pedagogiem i terapeutą – Arkadiuszem Hornikiem, który nasze przedszkole odwiedził już po raz drugi. Prowadzący spotkanie posługując się przykładami z życia i swojej codziennej pracy zawodowej jako terapeuta, skłaniał wszystkich obecnych do głębokiej refleksji nad ogromną rolą rodziców w życiu, wychowaniu, rozwoju emocjonalnym i kształtowaniu dziecięcej psychiki małego dziecka. Pan Arkadiusz nie przyjechał krytykować, nie sądził, ale wskazywał na najczęściej popełniane błędy rodzicielskie, niedojrzałe rodzicielskie zachowania wynikające często  z małżeńskich lub partnerskich nieporozumień, których skutki najczęściej i najbardziej odbijają się na najmłodszych domownikach. Rodzice uzyskali kilka wskazówek jak błędów unikać i w jaki sposób naprawiać te, które być może zdarzyło się popełnić. Najbardziej wytrwali, obecni rodzice wyszli zadowoleni i usatysfakcjonowani, a przede wszystkim bogatsi w wiedzę i przemyślenia na temat swojego postępowania i pełnienia dalszej roli rodzica.

 

PROJEKT – WARZYWA

Przez ostatnie dwa tygodnie w naszej grupie działy się naprawdę bardzo ciekawe zajęcia. Rodzice Kamila przynieśli do naszej sali ZAJĄCZKA, który powstał z różnych warzyw i to rozbudziło nasze zainteresowania, więc postanowiliśmy rozpocząć projekt badawczy na temat warzyw. Poznaliśmy wiadomości na temat marchewki, dyni i ziemniaków poprzez różne zabawy badawcze, filmy oraz zajęcia kulinarne. Wspólnie z naszymi ekspertami przygotowaliśmy sok marchewkowy, ziemniaczaną zapiekankę i pieczoną dynię. Bardzo ciekawym dla nas doświadczeniem była wycieczka do ogródków działkowych, gdzie wszyscy działkowicze bardzo cieszyli się z naszej wizyty i obdarowali nas wspaniałymi, pysznymi prezentami. Otrzymane prezenty posłużyły też nam do świetnej zabawy w STRAGAN, podczas której utrwalaliśmy nazwy warzyw oraz przeliczanie monet. Wykorzystaliśmy też różne warzywa do prac plastycznych i zabaw teatralnych. Dzięki naszym ekspertom oraz wszystkim działkowiczom, którzy przyjęli nas tak miło mogliśmy swoją wiedzę wzbogacić i bardzo ugruntować – dziękujemy wszystkim bardzo serdecznie.

http://www.kizoa.com/Movie-Video-Slideshow-Maker/d146506531kP467195406o2l1/projekt-warzywa

NIE TAKA ZWYKŁA LEKCJA…

W czwartek 19. października Jeżyki od samego rana były bardzo podekscytowane… Tuż po śniadaniu wybrały się do Szkoły Podstawowej na pierwszą w swoim życiu lekcję przyrody.
Na miejscu czekała na nas uśmiechnięta p. Lidia Należyta – nauczycielka przyrody i biologii. W ciekawy i zajmujący sposób pomogła usystematyzować nam zdobytą podczas realizacji projektu wiedzę na temat drzew i ich roli dla środowiska i człowieka. Jeżyki bardzo aktywnie uczestniczyły w lekcji i pani Lidia bardzo je pochwaliła. Na koniec podziękowaliśmy Pani symbolicznym kwiatkiem.
Serdecznie dziękujemy p. Lidii oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Ryczywole za możliwość odbycia tej niezwykłej lekcji!

Pasowanie na Przedszkolaka

Nadszedł wyjątkowy dzień, kiedy najmłodsze dzieci w przedszkolu zostają przyjęte do grona przedszkolaków podczas uroczystości Pasowania na Przedszkolaka. W piątek 20 października grupy Żabek i Pszczółek zebrały się w jednej sali.  Powitały Panią Dyrektor i Wychowawczynie oraz zaprezentowały swoje wierszyki i piosenki. Następnie specjalną wesołą kredką zostały pasowane na Przedszkolaka przez dotknięcie ranienia. Ważną częścią uroczystości było przyrzeczenie, które przypominało zasady zachowania w przedszkolu oraz zawierało obietnicę ich przestrzegania. Dzieci otrzymały pamiątkowe plakietki z symbolem swojej grupy.
Jako pełnoprawni członkowie społeczności przedszkolnej Żabki i Pszczółki uczciły ten dzień słodkim poczęstunkiem.
Gratulujemy Pszczółkom i Żabkom!