Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszej przedszkolnej rodzinie przeżywamy go bardzo uroczyście. W dzień przedszkolnej Wigilii 20.12.2013 r. w każdej grupie i w całym przedszkolu od rana panowała radosna, ożywiona atmosfera.
Dzieci bardzo chętnie pomagały w tym dniu w przygotowaniach. Wspólnie nakrywały do stołu, ustawiały krzesła, rozkładały serwetki.
O wyznaczonej  godzinie wszystkie grupy zebrały się w jednej sali  aby obejrzeć Jasełka przygotowane przez grupy 6-latków oraz wychowawczynie: panią Aldonę Markwitz i Monikę Napierałę.
Aktorzy – Aniołki, Królowie, Pasterze, Józef, Maryja,  przygotowane dekoracje (żłobek, gwiazda betlejemska, szopka), wspólny śpiew najpiękniejszych polskich kolęd wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój.
Po występach pani dyrektor złożyła  dzieciom, nauczycielom, wszystkim pracownikom przedszkola najlepsze  bożonarodzeniowe życzenia.
Wszystkie grupy wróciły do sal, gdzie dzieci podzieliły się opłatkiem, złożyły sobie wzajemnie życzenia. Zasiadając do odświętnie nakrytego stołu, dzieci zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania. W blasku choinkowych lampek i chybotliwych płomyków świec dziecięce oczy (a nie ukrywamy, że również osób dorosłych) lśniły ze wzruszenia.
Kultywowanie takich tradycji jest dla dzieci szczególnie ważne. Kiedyś zastąpią one nas – dorosłych w podtrzymywaniu takich tradycji, do których tak bardzo jesteśmy przywiązani i co stanowi dla nas niezaprzeczalną wartość. Po złożeniu życzeń panie kucharki przyniosły gorący barszczyk i smażoną rybkę – najbardziej tradycyjne dania świąteczne. Podczas posiłku z każdej sali cichutko rozbrzmiewały  kolędy. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego dnia.

O autorze