„Już przedszkolak wie, że świat sprząta się „

Wrzesień jest tym miesiącem, w którym w całej Polsce odbywa się Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata. W tym roku również nasze przedszkolaki zaopatrzone w rękawice i worki  zaangażowały się w tę akcję. Dzieci 3-letnie pomagały w sprzątaniu ogrodu przedszkolnego, a 4-latki i 5-6-latki wyszły poza teren przedszkola, gdzie zebrano kilka worków śmieci. Dzięki temu wokół przedszkola i w lesie zrobiło się czysto                i przyjemnie.
Wiek przedszkolny to okres wzmożonej aktywności poznawczej i emocjonalnej. Dlatego już w tym wieku należy dziecku ukazać potęgę i piękno otaczającego świata, wzbudzić w dziecku pozytywne uczucia takie jak odpowiedzialność             wobec siebie i przyrody.
Głównym celem tej akcji było ukazanie dzieciom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska, recyklingu. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.
Poznanie świata za pomocą działania jest sprawą naturalną. Jako motto w pracy z dziećmi przedszkolnymi warto pamiętać słowa przysłowia chińskiego:
„Słyszę- zapominam
Widzę-pamiętam
Czynię-rozumiem”

O autorze