Bezpieczne otoczenie dziecka należy rozumieć bardzo szeroko. Poczynając od budynku, jego wyposażenia w sprzęt, zabawki i pomoce, poprzez ogród przedszkolny i sprzęt terenowy – wszystko wokół musi gwarantować dziecku pełne fizyczne bezpieczeństwo. Dziecko przedszkolne powinno znać zasady warunkujące jego bezpieczeństwo, rozumieć dlaczego obowiązują i je przestrzegać oraz znać konsekwencje ich przekroczenia.

W naszym przedszkolu organizujemy szereg sytuacji, spotkań, pogadanek, konkursów związanych tematycznie z zagadnieniami bezpieczeństwa. Dlatego 29.10.2014 r. na zaproszenie pani dyrektor –  Elżbiety Matuszak i pani  Moniki Napierały  odwiedzili  nasze przedszkole policjanci  z Komendy Powiatowej Policji w Obornikach w składzie: Izabela Leśnik, Paweł Witzberg, Piotr Borkowski. Naszym gościom towarzyszył jeszcze jeden policjant – Pyrek.

Postać Pyrka wzbudziła wśród dzieci ogromne poruszenie, zaciekawienie i radość. Wszyscy chcieli się z nim przywitać, dotknąć, potrzymać za rękę. Zanim jednak było to możliwe dzieci wspaniale odpowiadały na pytania pana policjanta dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Wszystkie dzieci wiedziały, jakie są zasady przechodzenia przez jezdnię, co oznaczają poszczególne światła sygnalizacji świetlnej. Wiedziały również,  że nie wolno bez opieki dorosłych jeździć rowerem po drodze, a w  samochodzie należy siedzieć w specjalnych fotelikach. Przedszkolaki wykazały się też znajomością numerów telefonów alarmowych: 997,998,999 oraz numerem 112. Policjanci byli zachwyceni poziomem wiedzy przedszkolaków. Życzyli wszystkim, aby posiadane wiadomości były wykorzystane w codziennym życiu.

Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały gościom za przybycie kwiatami i  wszyscy pozowali do wspólnej fotografii.

Wizyta  Pyrka na długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków.

O autorze