Święta Bożego Narodzenia to jedne z najpiękniejszych dni w roku. To czas niezwykły, magiczny, czas dobroci, refleksji nad tym co ważne i istotne. Wigilijny stół, przystrojona choinka, śpiewanie kolęd, życzenia i obdarowywanie się prezentami – wszystko to szczególnie nas łączy.  W piątek 19 grudnia magia świątecznego nastroju i radości udzieliła się wszystkim dzieciom i pracownikom naszego przedszkola.

Zaraz po śniadaniu wszyscy wyczekiwali wizyty Gwiazdora, który jak co roku o nas nie zapomniał. Odwiedził wszystkie grupy obdarowując każdego przedszkolaka wspaniałym prezentem.

O wyznaczonej  godzinie wszystkie grupy zebrały się w jednej sali  aby obejrzeć Jasełka bożonarodzeniowe przygotowane przez grupy 5-6-latków oraz panie: Sabinę Marcinkowską, Justynę Kozłowską oraz Wandę Wolniewicz.

Zgodnie z tradycją wystąpili w nich: Maryja i Józef, trzej królowie, pasterze, aniołowie, dzieci. Jasełka zawierające zarówno partie mówione jak i śpiewane (widzowie mogli usłyszeć znane kolędy), zostały ciepło przyjęte przez zebranych i nagrodzone brawami. Wspólny śpiew najpiękniejszych polskich kolęd wprawiły wszystkich w świąteczny nastrój.

Po występach pani dyrektor  podziękowała dzieciom i nauczycielom za przygotowanie Jasełek oraz złożyła wszystkim  najlepsze  bożonarodzeniowe życzenia.

Wszystkie grupy wróciły do sal, gdzie dzieci podzieliły się opłatkiem, złożyły sobie wzajemnie życzenia. Zasiadając do odświętnie nakrytego stołu, dzieci zapomniały o kłótniach, sporach i zmartwieniach, bo święta to przecież czas radości i wybaczania. Kultywowanie takich tradycji jest dla dzieci szczególnie ważne. Kiedyś zastąpią one nas – dorosłych w ich podtrzymywaniu.

Po złożeniu życzeń panie kucharki przyniosły gorący barszczyk i smażoną rybkę –  tradycyjne dania świąteczne. Podczas posiłku z każdej sali cichutko rozbrzmiewały  kolędy. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wszystkich podkreślały rangę tego dnia.

Nasze przedszkolaki zaprezentują jeszcze swoje Jasełka na spotkaniu wigilijnym dla osób samotnych w dniu  23 grudnia w restauracji  Verona w Ryczywole.

 

 

O autorze