SKOMPONUJCIE MI MUZYKĘ
W piątek 6 listopada już po raz trzeci gościliśmy w naszym przedszkolu artystów z grupy muzycznej „Artystyczny Kogel – Mogel” z Poznania. Tym razem zaprezentowali dzieciom koncert pod tytułem „Skomponujcie mi muzykę”.
Goście zaprezentowali przedszkolakom instrumenty muzyczne takie jak: akordeon, skrzypce i flet oraz zaprosili dzieci do świata muzyki poważnej, którą przedstawili za pomocą właśnie tych instrumentów. Przedszkolaki miały okazję wzbogacić swoją wiedzę na temat terminów muzycznych takich jak: rytm, nastrój w muzyce, tempo utworu muzycznego. Za pomocą specjalnych klocków z obrazkami symbolizującymi terminy: szybko-wolno, głośno-cicho, smutno-wesoło, dzieci miały okazję poczuć się jak kompozytor i stworzyć własną, niepowtarzalną melodię.
Artyści uświadomili przedszkolakom, że inspiracją do tworzenia, komponowania muzyki może być również otaczający nas świat, przyroda i ukryte w nich dźwięki: szum liści, krople deszczu, wiejący wiatr, uderzenie pioruna podczas burzy, parskanie konia, a nawet bicie naszego serca. Dzieci brały aktywny udział w proponowanych zabawach rytmicznych. Przy odpowiedniej muzyce maszerowały, podskakiwały, biegały, klaskały i tupały. Jednym słowem świetnie się bawiły.
Piątkowy występ muzyków możemy zaliczyć do bardzo udanych. Koncert uświadomił naszym przedszkolakom znaczenie podstawowych terminów muzycznych, pomógł lepiej zrozumieć kim jest kompozytor i czym się zajmuje oraz co to znaczy komponować utwór muzyczny.