Fizyka w przedszkolu? Czy to możliwe? Ależ tak!!! W piątek, 20 listopada 2015 r. w naszym przedszkolu gościliśmy pana Roberta Przybylskiego z firmy ,,Pasjonaci” z Tarnowa Podgórnego. Pan Robert w swoim mobilnym laboratorium zaprezentował przedszkolakom różne eksperymenty i doświadczenia z dziedziny chemii i fizyki. Dzieci uczestnicząc w pokazie były wprost zachwycone, a nasz gość zapewniał: ,,to nie są czary”. Przedszkolaki obserwowały różne ,,zabawy” z powietrzem, światłem i gazem. Zadziwiało je to, jak zostało wyssane powietrze z balonów, jak można wprowadzić w ruch i unosić w górę piłeczki, balony za pomocą suszarki do włosów, jak można sterować balonem z przyczepionym ,,lądownikiem”. Dzieci zaobserwowały efektowny wulkan oraz tornado w butelce, dowiedziały się dlaczego woda raz spływa wolno, a za chwilę tworzy wielki wir w butelce. Przedszkolaki obserwując doświadczenia i eksperymenty ze światłem, dotykały szklaną kulę, która przewodziła prąd i mieniła się różnymi kolorami. Dzieci poznały również zjawisko ,,łapania” energii przez świetlówkę energooszczędną – obserwowały moment, w którym zaczynała świecić. Naszych chłopców podczas pokazu na pewno zafascynowało ,,strzelanie” w balony światłem lasera. Niestety wszystkie balony zostały zniszczone. Pan Robert opowiedział dzieciom również o zjawisku wędrowania światła w wodzie – to dlatego możemy zobaczyć swoje odbicie w tafli jeziora. Naszym przedszkolakom bardzo spodobała się również zabawa w siłowanie. Chętne dzieci próbowały swoich sił w ,,odklejeniu” przyssawek. Niestety nikomu się to nie udało, ponieważ próżnia powietrza wytworzona pomiędzy dwoma półkulami była zbyt silna. Po koniec eksperymentów pan Robert pokazał dzieciom płonącą rękę, w której trzymał bańki mydlane. To właśnie w nich był gaz, który przez chwilę płonął na ręce naszego gościa. Wszystkie eksperymenty i pokazy przygotowane przez pana Roberta Przybylskiego były bardzo fascynujące i bardzo zachwyciły naszych przedszkolaków. Dzieci poznały różne właściwości powietrza, światła i gazów, chętnie uczestniczyły we wszystkich badaniach. Pan Robert zachęcił dzieci do zabaw z fizyką i chemią w domu lecz tylko i wyłącznie pod opieką rodziców. Wszystkie dzieci otrzymały od naszego gościa model lądownika oraz opis różnych zabaw. Okazuje się, że fizyka i chemia może być realizowana już na poziomie przedszkola i chyba ,,Pasjonaci” zaciekawili dzieci do badania i obserwowania, bo podczas pokazu często było słychać: ,,Ale to ciekawe!”.

Zachwyt i entuzjazm poznawania przez dzieci prezentowanych zjawisk chemicznych i fizycznych, pięknie oddają zdjęcia wykonane przez Pana Adama Stachowicza i Panie nauczycielki. Serdecznie dziękujemy:-))).