Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska

Dzieciństwo to ważny etap w rozwoju człowieka, a wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się jego nawyki, w tym również czytelnicze; warto więc wykorzystać ów moment, tym bardziej, że czytając dzieciom, poszerzamy ich wiedzę o człowieku, o świecie, dostarczamy naszym pociechom całego bogactwa przeżyć. Kontakt z książką wzbogaca słownictwo dziecka, jego wyobraźnię; książki rozszerzają świat jego uczuć i myśli. Kiedy dziecko słucha ciekawej książki, przeżywa losy bohaterów, uczy się oceniać postępowanie książkowych postaci, odróżniać to co jest dobre, od tego co jest złe.

Niestety, w chwili obecnej książka stała się zaledwie jednym z wielu środków umożliwiających człowiekowi kontakt z kulturą; pojawiło się wiele innych możliwości przekazywania informacji, a piękna i naprawdę wartościowa literatura dziecięca coraz częściej ginie w zalewie filmów i gier komputerowych. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat zachęcać dzieci do sięgania po książkę, gdyż kontakt z literaturą, jeśli jest dostatecznie żywy, głęboko rozwija osobowość dzieci. Aby rozbudzić w dzieciach zainteresowanie czytaniem w grupie dzieci najmłodszych zrealizowano projekt „Baśnie i bajki na deszczowe dni”.
„Jeżyki” poprzez aktywny udział w projekcie poznały fascynujący świat baśni i bajek. Dowiedziały się, że baśnie uczą, bawią i wychowują.
Podczas realizacji projektu zorganizowaliśmy w naszej sali kącik „Nasze ulubione bajki”. Gościliśmy w naszej grupie Wójt Gminy Ryczywół, panią Renatę Gembiak – Binkiewicz, która zgodziła się przeczytać nam książeczkę i zachęcała nas do codziennego czytania. Braliśmy udział w spotkaniu z aktorem Piotrem Witoniem, który wcielił się w rolę misia Paddingtona i w atrakcyjny sposób nakłaniał nas do czytania i odwiedzania biblioteki. Odwiedziliśmy także bibliotekę szkolną w Szkole Podstawowej w Ryczywole, dzięki czemu poznaliśmy wygląd biblioteki i dowiedzieliśmy, na czym polega praca nauczyciela bibliotekarza. Na koniec w naszej sali powstał „Baśniowy zakątek”. Przez cały czas bawiliśmy się świetnie i teraz jeszcze chętniej zaglądamy do kącika książki.

O autorze