Dzieci bardzo interesują się wszystkim tym co je otacza i każdego dnia zadają mnóstwo pytań. Najchętniej uczą się przez działanie, zbierając swoje doświadczenie “ręką, sercem i głową” . Jednym ze sposobów zaspokojenia ich naturalnej ciekawości mogą być zabawy badawcze i eksperymenty.
Tej zimy nie mieliśmy dużej okazji korzystać z zabaw na śniegu. Dlatego w minionym tygodniu omawiając bajkę “Królowa Śniegu” Tygrysy postanowiły przeprowadzić eksperyment i zrobić sztuczny śnieg. Wyposażeni w ochronne fartuszki i okulary przystąpiły do działania. Jakie było ich zdziwienie, gdy okazało się, że śnieg można zrobić z drobinek znajdujących się w pieluszkach. Po rozcięciu nożyczkami pampersa, wytrzepaniu z niego proszku (który fachowo nazywa się poliakrylan sodu) i dodaniu wody mogły zaobserwować jak działają pieluszki. W krótkim czasie proszek wessał wlaną do niego wodę – woda zniknęła ! Powstał przyjemny w dotyku żel. Ten sam proszek, jednak w większej ilości wsypany z probówki do miseczki, zalany szybkim ruchem odpowiednią ilością wody sprawił, że miska wypełniła się czymś, co wszyscy zgodnie potwierdzili przypomina śnieg. Tygryski chętnie go dotykały, opowiadały o swoich wrażeniach dotykowych, mogły się nim pobawić, przekładać do plastikowych bombek. Eksperyment dostarczył wszystkim wiele uśmiechu i radości, a przede wszystkim wzbogacił wiedzę i słownictwo o nowe słowo – absorbent, czyli materiał wchłaniający wodę.
W grupie Tygrysków zabawy badawcze i eksperymenty przeprowadzają również chętni Rodzice. Dzieci miały możliwość  poznać budowę owadów, pajęczaków oraz szkielet ptaka. Obserwowały powstawanie wulkanu, baniek mydlanych. Zobaczyły jak zachowuje się połączona woda i olej, jak działa magnez i co się dzieje z włosami i kawałkami papieru gdy dotkniemy ich, wcześniej potartym balonem. Przeprowadzone eksperymenty wzbogaciły wiedzę dzieci, stały się punktem wyjścia do rozmów, pytań, uruchomienia kreatywności. Dziękujemy Rodzicom i zapraszamy do wspólnego odkrywania i eksperymentowania 🙂