KSIĄŻKA UCZY, BAWI, WYCHOWUJE.

                W minionym tygodniu “Tygryski” realizowały projekt pt. “Książka uczy, bawi, wychowuje”. Na początku przedszkolaki wykazały się już posiadaną wiedzą na temat książek. Wiedziały, że mają okładkę, strony, ilustracje. Zgodnie potwierdziły, że nie wolno ich plamić, wyrywać kartek, brudzić, że są napisane przez pisarza i zrobione z papieru. Ale ciekawe świata “Tygryski” chciały zdobyć również nową wiedzę, np. jak powstaje książka zanim trafi do dziecięcych rąk, jak powstaje papier, jaka jest różnica między biblioteką i księgarnią. Aby poznać pracę bibliotekarza i zasady funkcjonowania biblioteki, wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Ryczywole. Panie: Aldona Janc i Stefania Zielińska w roli ekspertów, przybliżyły nam zasady zachowania w bibliotece, zapoznały z pomieszczeniami i zachęciły do odwiedzania biblioteki wspólnie z rodzicami. Dzieci miały również okazję wysłuchać, zaprezentowanej przez pracowników biblioteki, bajki pod tytułem “Calineczka”.

                 Przyniesione przez dzieci  ulubione książki były doskonałą okazją do wypowiadania się na ich temat,  przeliczania, klasyfikowania i segregowania książek ze względu na kształt, wielkość, ilość stron. Przedszkolaki postanowiły również zrobić swoją własną książkę o tygrysach. I tak powstała książka pod tytułem “Co Tygryski wiedzą o tygrysach”. Książka zawiera wierszyki, ilustracje oraz ciekawostki o największych na naszej planecie kotach, jakimi są właśnie tygrysy. Ciekawym doświadczeniem było też przeprowadzenie wywiadu z niektórymi pracownikami przedszkola na temat ich zainteresowań czytelniczych. Przedszkolaki były ciekawe czy dorośli czytają książki, jakie były ich ulubione bajki gdy byli dziećmi, no i oczywiście czy zdarzało się im niszczyć książki. Pani Dyrektor przedstawiła przedszkolakom swój bogaty zbiór książek, encyklopedii, czasopism. Opowiedziała o tym, jakie są jej ulubione książki teraz, jakie gdy była małą dziewczynką i kto jej czytał  gdy była małym dzieckiem. Grupę “Tygrysków” odwiedziło też kilku gości. Babcia Dawida i babcia Pawła pięknie zaprezentowały dziecięcą literaturę. Na zakończenie projektu, wzbogaciliśmy zaprojektowaną już wcześniej grę planszową o ilustracje z najbardziej znanych bajek  dla dzieci i w ten sposób powstała gra planszowa “W krainie bajek”. Ustaliliśmy reguły i zasady gry i do wspólnej zabawy zaprosiliśmy grupę “Zajączków”. Wspólna gra była doskonałą okazją doskonalenia umiejętności przeliczania, utrwalania nazw postaci z bajek, rozpoznawania cyfr i zdrowej rywalizacji.

                Dla “Tygrysków” był to bardzo pracowity tydzień obfitujący w nową wiedzę, doświadczenia i umiejętności.