,,Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?’’

Ludwik Jerzy Kern

 W ramach realizacji projektu edukacyjnego “Dziecko i muzyka”, którego głównym celem jest wspieranie rozwoju dziecka poprzez kontakt z muzyką dzieci mogły się dowiedzieć co to jest muzyka, jak można ją tworzyć i jakie ma znaczenie w życiu każdego człowieka.         

Dzieci poznały instrumenty perkusyjne, strunowe, dęte smyczkowe, klawiszowe. Miały okazję wykonać własny instrument z dostępnych materiałów, określały charakter i nastrój utworów, dobierały kolory do odpowiednich dźwięków na podstawie wysłuchanego fragmentu utworu,  malowały balonami na kartkach papieru muzykę, tworzyły improwizację ruchową, poznały budowę pięciolinii i nut. Dostrzegły  różnice w wyglądzie nut, improwizowały  wokalnie i instrumentalnie w oparciu o wybrane utwory muzyczne. Zapoznały się  z wybranymi utworami klasycznymi.

  Zorganizowano również spotkanie z muzykiem Panią Anną Lubońską, podczas którego dzieci oglądały, nazywały instrumenty i naśladowały grę na nich. Zaśpiewały i samodzielnie stworzyły inscenizację do utworu. Przedszkolaki miały również możliwość zagrania na pianinie. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w prowadzonych zajęciach i zabawach ruchowych. Projekt miał na celu stworzenie dzieciom możliwości zabawy z muzyką, warunków dla rozumienia muzyki, przeżywania jej w sposób twórczy oraz  czynny. Na zakończenie przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności rodzicom podczas występu z okazji Dnia Mamy i Taty. Grupa MISIÓW z dużym zaangażowaniem prezentowała szereg piosenek i wierszy. Rodzice nagrodzili występy aktorskie swoich pociech gromkimi brawami. Dzieci miały jeszcze jedną niespodziankę dla swoich kochanych rodziców- własnoręcznie wykonane upominki. Po wręczeniu prezentów i złożeniu życzeń dzieci zaprosiły swoich opiekunów do zabaw tanecznych. Wszyscy bawili się wyśmienicie.

 Realizacja  projektu edukacyjnego w grupie MISIÓW przyniosła  dużo radości. Dzięki podjętym działaniom dzieci wspaniale improwizują, akompaniują na instrumentach perkusyjnych i niekonwencjonalnych, interpretują muzykę ruchem.