W ramach projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej, Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój” w dniach od 25 czerwca do 8 lipca 2017 r., już po raz drugi przebywałyśmy na kursie językowym w Wielkiej Brytanii. Głównym celem pobytu było podniesienie kompetencji językowych i przygotowanie nas do pracy z dziećmi w tym zakresie. Wyjazd w całości został sfinansowany z funduszy unijnych. Uczyłyśmy się w renomowanej szkole językowej Richard Language College znajdującej się w Bournemouth. Na podstawie wcześniejszych umiejętności, zostałyśmy przydzielone do trzech kilkuosobowych grup na różnym poziomie. Na codziennych zajęciach doskonaliłyśmy język i poznawałyśmy tamtejszą kulturę. Ważną częścią pobytu za granicą była nauka języka z ludźmi innych narodowości, co zwiększało praktyczne wykorzystanie przez nas języka obcego. Oprócz nauki był też czas na przyjemności. Do takich należały spotkania integracyjne oraz wycieczki, w których uczestniczyłyśmy w czasie weekendu. Niezapomniany okazał się wyjazd do Bath. Zwiedzałyśmy tam Muzeum Term Rzymskich, zobaczyłyśmy takie miejsca jak: Pulteney Bridge, Royal Crescent, Bath Abbey oraz podziwiałyśmy dobrze zachowaną angielską architekturę. Kolejną wycieczkę, na wyspę Wight zorganizowały nam władze Richard Language Collegu. Przewodnik zaprowadził nas do Zatoki Alum Bay , która słynie z kolorowych, przepięknych klifów piaskowych o różnych odcieniach brązu, żółci, bieli i czerni, The Needles – składającą się z trzech oddzielnych białych kredowych skał, Old Battery,-fortyfikacja wojskowa pochodzącą z XIX wieku, na terenie której zgromadzone zostały pamiątki z czasów II Wojny Światowej. Odwiedziłyśmy również manufakturę słodyczy i mini hutę szkła. Ostatnim zwiedzanym miejscem na wyspie był Osborn Hause, gdzie mogłyśmy podziwiać bogato zdobione wnętrza z epoki wiktoriańskiej, a także przepiękne ogrody z zapierającymi dech w piersiach widokami na cieśninę Solen.
Duży wpływ na poprawę naszych kompetencji językowo– kulturowych miały także codzienne spotkania i rozmowy z gospodarzami domów, w których byłyśmy zakwaterowane.
Dwa tygodnie szybko minęły, Anglia zachwyciła nas już kolejny raz swoim urokiem, a my bogatsze w nowe doświadczenia wróciłyśmy zadowolone do Polski. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd. 🙂