W ramach realizacji projektu edukacyjnego “Dziecko i muzyka”, którego głównym celem jest wspieranie rozwoju dziecka poprzez kontakt z muzyką, dzieci mogły się dowiedzieć co to jest muzyka, jak można ją tworzyć i jakie ma znaczenie w życiu każdego człowieka.
Dzieci poznały instrumenty perkusyjne, strunowe, dęte i klawiszowe. Miały okazję wykonać własny instrument z dostępnych materiałów, określały charakter i nastrój słuchanych utworów, dobierały kolory do odpowiednich dźwięków na podstawie wysłuchanego fragmentu utworu, malowały farbami na kartkach papieru muzykę, tworzyły improwizację ruchową, poznały budowę pięciolinii i nut. Dostrzegały różnice w wyglądzie nut, improwizowały wokalnie i instrumentalnie w oparciu o wybrane utwory muzyczne. Zapoznały się z wybranymi utworami klasycznymi.
Zorganizowano spotkania z panią Anną Lubońską, Zespołem KKM, panią Luiza Bogacz.. Bardzo wszystkim dziękujemy za przekazaną wiedzę i poświęcony nam czas. Podczas spotkań dzieci oglądały, nazywały instrumenty i naśladowały grę na nich. Zaśpiewały i samodzielnie stworzyły inscenizację do utworów. Przedszkolaki miały również możliwość zagrania na pianinie.. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w prowadzonych zajęciach i zabawach ruchowych. Projekt miał na celu stworzenie dzieciom możliwości zabawy z muzyką, warunków dla rozumienia muzyki, przeżywania jej w sposób twórczy oraz czynny. Na zakończenie przedszkolaki wraz z rodzicami uczestniczyli w konkursie na „Muzyczny instrument ”. Wszystkie dzieci i ich rodzice spisali się znakomicie.
Realizacja projektu edukacyjnego w grupie KOTKÓW przyniosła dużo radości. Dzięki podjętym działaniom dzieci wspaniale improwizują, akompaniują na instrumentach perkusyjnych i niekonwencjonalnych oraz interpretują muzykę ruchem.