„Muzyka łagodzi obyczaje” – tak powiedział Arystoteles w starożytności i jego sentencja nie przestaje tracić na wartości. W listopadzie grupa Motylków realizowała projekt muzyczny, którego głównym celem było wspieranie rozwoju dziecka poprzez kontakt z muzyką. W czasie trwania projektu dowiedzieliśmy się, że nie tylko instrumenty muzyczne stanowią źródło dźwięków. Zgodnie z sentencją wszystko może być muzyką” wsłuchiwaliśmy się  i nazywaliśmy dźwięki napływające z otoczenia. Z pomocą Rodziców stworzyliśmy Centrum Badawcze, gdzie mogliśmy poznać brzmienie zgromadzonych instrumentów. Poznaliśmy podział instrumentów na perkusyjne, strunowe, dęte i klawiszowe. Wzbogaciliśmy swój słownik o nowe wyrażenia, wiemy już kto tworzy muzykę, orkiestrę i kim jest dyrygent. Sami również stworzyliśmy orkiestrę oraz poznaliśmy najwybitniejszego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. Tworzyliśmy improwizacje ruchowe, nie tylko do muzyki dobrze nam znanej, ale również do muzyki klasycznej.  Określaliśmy nastrój i charakter utworów oraz dobieraliśmy kolory do odpowiednich dźwięków na podstawie słuchanych utworów. Muzyka towarzyszyła mam przez cały czas, również podczas zajęć plastycznych i ruchowych. Zwieńczeniem naszego projektu było spotkanie z Oliwią Stawujak, początkującym muzykiem, która zaprezentowała nam kilka utworów, grając na keyboardzie. Dzieci były zachwycone grą naszego gościa oraz same miały możliwość zagrania na keyboardzie. Dziękujemy Oliwii za piękny koncert i życzymy wielu sukcesów na scenie muzycznej.