„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.

                             Czesław Janczarski „Barwy ojczyste”

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Przedszkolaki postanowiły uczcić te święto i 30 kwietnia uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych z tej okazji. Był to czas na przypomnienie dzieciom historii państwa polskiego, rozmowę na temat symboli narodowych; flagi, godła, hymnu. Dzieci wykonywały różne prace plastyczno- techniczne wśród, których nie mogło zabraknąć chorągiewek.  Recytowały wiersz Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste” oraz śpiewały hymn narodowy Mazurka Dąbrowskiego. Ten dzień był dla przedszkolaków lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna. Dzięki takim uroczystościom od najmłodszych lat kształtujemy postawę patriotyczną i uczymy szacunku do polskich symboli narodowych.